Ako bi sobni termostat TA peći reagovao TAČNO na 20ºC, to ne bi ništa valjalo. Čim temperatura u sobi dostigne 20,0000001 stepen, termostat bi isključio ventilator. Istog trenutka, temperatura bi pala na 19,9999999 stepeni, i termostat bi se odmah ponovo uključio. Tako bi neprekidno škljocao i vibrirao – dok se ne raspadne.
Srećom, realni bimetalni termostat u radu ispoljava HISTEREZIS (ili histerezu) od nekoliko stepeni: isključiće se tek kada temperatura poraste preko (recimo) 21 stepen, a uključiće se ponovo tek kada padne ispod 18ºC.
Bez histerezisa, ulične svetiljke koje uključuju foto-prekidači satima bi treptale, palile se i gasile, svakog jutra i večeri. Histerezis doprinosi otpornosti na šum. Histerezis je nezaobilazan pojam kod svake automatike, senzora, uvek kada akcija (makar promena diskretnog naponskog stanja izlaza) zavisi od toga da li je neka fizička veličina trenutno iznad ili ispod određene vrednosti. Tamo gde ga ne obezbeđuje fizička priroda komponenata (kao kod pomenutog termostata), histerezis se mora predvideti i projektovati u kolu ili u softveru.